Світ у 1900 - 1939 рр. Конспект уроку


Підсумковий урок по темі «Світ у 1900 – 1939 рр.»

Мета: узагальнити та систематизувати матеріал, вивчений з людства у 1900 – 1939 рр.; розвивати в учнів уміння аналізу та синтезу навчального матеріалу, робити висновки, виділяти головне і другорядне, працювати з історичними термінами, висловлювати власну точку зору; продовжувати виховувати в учнів культуру спілкування, вміння працювати колективно.

Тип уроку: урок-вікторина.

Обладнання: мультимедійна дошка; мультимедійна презентація, що містить історичну карту, фото історичних діячів, карикатури; роздруковані картки з завданнями командам; «торбинка» із запитаннями.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Клас ділиться на 3 команди, які визначають назву та гасло команди.

ІІ. Вікторина

1 тур. Розминка

Команди отримують картки з завданнями, після 3 хвилин обговорення у групі по черзі дають відповідь на 1 завдання, за кожну правильну відповідь отримують по 1 балу. Максимальний бал – 10 балів.

Картка 1. Німеччина та Італія
1. Який міжнародний договір відіграв вирішальну роль у повоєнній долі Німеччини?
2. Яке враження цей договір справив на німецьке суспільство?
3. Коли було прийнято Веймарську конституцію Німеччини?
4. Хто стояв на чолі Німеччини за новою конституцією?
5. Становлення якого режиму відбувалося Італії у 1922–1926 рр.?
6. З чим була пов’язана «криза Матеотті» в Італії?
7. Хто став ідеологом фашизму в Італії?
8. За яким принципом було організовано суспільство у період фашизації Італії?
9. Хто уклав «Латеранську угоду»?
10. Що складало основу корпорацій в Італії? (Союз робітників і підприємців)

Картка 2. Велика Британія та Франція
1. До складу якого воєнного блоку входили Англія та Франція під час Першої світової війни?
2. Назвіть найбільш впливові політичні партії Великої Британії у міжвоєнні роки.
3. Хто очолив коаліційний уряд Великої Британії у 1918 р.?
4. Коли в Ірландії розпочалася громадянська війна?
5. Що стало приводом до загального страйку 1926 р. у Великій Британії?
6. Якою була форма державного правління у Франції після Першої світової війни?
7. За рахунок посилення яких настроїв французький уряд намагався розв’язати повоєнні проблеми?
8. Що стало метою уряду Народного фронту у Франції?
9. Хто очолив уряд Національного блоку у 1926–1928 рр.?
10. Якими були наслідки діяльності уряду Народного фронту у Франції у соціальній сфері?

Картка 3. СРСР та США
1. Яка подія 1920–1921 рр. сприяла заміні політики «воєнного комунізму» на неп?
2. На що було замінено продрозкладку під час непу?
3. Які форми власності було віднослено у СРСР за часів непу?
4. Який рік увішов в історії СРСР як рік «великого терору» (пік політичних репресій)?
5. Коли було утворено СРСР? (30 грудня 1922 р.)
6. Яку кампанію було здійснено у сільському господарстві СРСР у 1929 – 1937 рр.?
7. Під якою назвою увійшов в історію період президентства Гардінга та Куліджа в США?
8. Ініціатором створення якої міжнародної організації виступили Сполучені Штати після війни?
9. Представники яких угрупувань здобули вплив у США після запровадження «сухого закону» 1919 р.?
10. Яке расистське угрупування активізувало свою діяльність у 20-х роках ХХ ст. у США?

Тур 2. «Цікава торбинка»
Це завдання передбачає узагальнення знань учнів з теми: «Розвиток культури у 1900 – 1939 рр.». Для проведення конкурсу вчитель заздалегідь готує торбинку, у якій на складених папірцях написано запитання. По 1 представнику від команди по черзі обирають запитання з торбинки і без підготовки дають відповідь. За розгорнуту відповідь максимально отримують 3 бали.

Запитання (як приклад)
1. Які зміни відбулися в освіті провідних країн світу у міжвоєнні роки.
2. Які досягнення в науці першої третини ХХ ст., на Вашу думку, були найбільш вагомі для подальшого розвитку людства?
4. Які технічні винаходи першої третини ХХ ст. кардинально змінили повсякденне життя людей?
5. Чому у першій половині ХХ ст. відбулося стрімке поширення масової культури?
6. Які нові мистецькі течії з’явилися у першій третині ХХ ст.?
7. Чому у 1916 р. та 1920 р. не відбулися Олімпійські ігри? Прокоментуйте.
8. У чому полягали особливості розвитку культури у тоталітарних країнах?
9.Основні тенденції розвитку кінематографу у 1900 – 1939 рр.

Тур 3. «Попрацюємо в архіві»
Це завдання передбачає узагальнення знань з теми «Країни Центрально-Східної Європи». За текстом джерела слід визначити, про яку країну та про яку подію йдеться. Документ у конверті обирають представники кожної з команд, обговорення колективне. Завдання максимально оцінюється в 3 бали.
1. «Проект мирного договору є одним із найжахливіших. Ми знали і очікували, що будемо осуджені, і нам, …, буде винесено вирок, але ніколи не припускали, що той вирок буде таким несправедливим і жорстоким».
2. «Диктатура пролетаріату зазнала поразки, але не назавжди… Якщо залишимося живими, то ми у більш об’єктивних і реальних умовах, з більш зрілим пролетаріатом, зміцнілі і збагачені досвідом, знову вступимо в бій за пролетарську диктатуру».
3. «Складно описати ентузіазм війська, котре йшло в глиб України до історичних рубежів давньої Речі Посполитої, до найбагатшого, найбуйнішого краю, який спливав молоком і медом, пахнув травами і цвітом».


Тур 4. Морський бій (знайди помилки)
Завдання до теми «Міжнародні відносини у міжвоєнні роки».
На слайді мультимедійної дошки зашифровані запитання:

       1    2    3      
А    ?    ?    ?      
Б    ?    ?    ?   

Кожна команда робить два постріли, за  кожну правильну відповідь – 3 бали (по 1 за кожну знайдену помилку). Обговорення в команді 1 хв., виступає 1 учень від команди. Інші команди можуть доповнювати, якщо не всі помилки виявлено. Постріл В/2 – додається 3 бали без запитання.

А/1 1 січня 1939 р. у Берліні було підписано німецько-японську Угоду проти Комуністичного Інтернаціоналу і додатковий протокол. Так виник «Сталевий пакт».

А/2 Згідно з директивою Гітлера 200 тис. німецьких військ вранці 23 серпня 1939 р. безперешкодно вступили до Польщі. Велика Британія, Франція і США ліквідували свої дипломатичні місії у цій країні, тим самим визнавши «аншлюс».

Б/1 Долю Чехословаччини було вирішено на Женевській конференції 11 – 12 березня 1935 р. Підписана на конференції угода передбачала передачу Німеччині у десятиденний термін Саарської області Чехословаччини.

Б/2 Тим часом у Німеччині завершувалася підготовка до нападу на Польщу. У цій обстановці 25 листопада 1936 р. між Францією і Великою Британією був підписаний Пакт про ненапад і таємний додатковий протокол до нього.

В/1 Таємний протокол до Пакту Молотова-Ріббентропа чітко визначав долю Чехословаччини: вона фактично прирікалася на загибель і мала бути розділена між Францією та Німеччиною по лінії Одер-Нейсе.

В/2  «+» 3 бали!!!!!

Завдання 5. Історична подорож
По одному учню від команди підходить до історичної карти, виконують завдання. Якщо учень не надає правильної відповіді, то це робить учень з наступної команди.
1. Показати на карті Рейнську демілітаризовану зону.
2. Показати на карті «перлину» Британської колоніальної імперії.
3. Показати на карті Югославію.
4. Показати на карті Маньчжоу-Ґо.
5. Показати на карті африканську країну, проти якої у 1935 – 1936 рр. було здійснено агресію Італії.
6. Показати на карті країну, до складу якої до вересня 1938 р. входила Судетська область.
7. Показати на карті країну, у якій було здійснено форсовану індустріалізацію.
8. Показати на карті країну, у якій до влади у 1939 р. прийшли франкісти.
9. Показати на карті країну, яка у міжвоєнні роки перетворилася на лідера кіноіндустрії.

Тур 6. Портрет
Відповідь надає команда, представник якої швидше підняв руку. Команда отримує по 1 балу за кожну  правильну відповідь.
Протрет якого діяча показано на слайді?
На яку подію зображено каркатури?

ІІІ. Підсумки. Оголошення команди-переможця. Оцінку отримує кожен учень залежно від активності і внеску в роботу команди.

Поділитися

Схоже